Select Language EN / TR
Him

Haftanın Eseri

Him

Maurizio Cattelan tarafından yapılan 2001 tarihli balmumu heykel “Him” savaş sonrası dönemin en ses getiren eserlerinden biridir. Tarihin en tartışmalı, korkulan ve eleştirilen politikacılarından biri olan Nazi lideri Adolf Hitler’i dizleri üzerinde, elleri kavuşmuş, adeta dua eden bir şekilde tasvir eden heykel ile Cattelan bizi mütevazi kılan insanlık, merhamet ve kötülük kavramlarına dikkat çeker. Oldukça gerçekçi olan “Him” arkadan bakıldığında ise farklı bir kişiliği, okul üniforması giymiş genç bir öğrenciyi tasvir etmektedir. Bakanda şaşkınlık ve rahatsızlık hissi uyandıran çarpıcı eser, 2016’da düzenlenen Christie’s müzayedesinde 17.2 milyon dolara satılmıştır.

58. Venedik Bienali

Haftanın Haberi

58. Venedik Bienali

Venedik Bienali’nin 58. edisyonu 11 Mayıs - 24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor. 1 milyondan fazla ziyaretçi çekmesi beklenen Bienal, 90 ülkeyi Venedik’e taşıyacak. Arsenale ve Giardini adlı iki ana mekanda gerçekleșen bienalin Ralph Rugoff küratörlüğünde düzenlenen “May You Live in Interesting Times” başlıklı ana sergisi, adını eski bir çin laneti ifadesinden aliyor. 83 sanatçının işlerinden oluşan sergi, sanatın politika ile olan ilişkisine, milliyetçilik ve kriz dönemlerine dikkat çekecek. Türkiye pavyonunda İnci Eviner’in “Biz, Başka Yerde adlı enstalasyonu bulunurken, davet edilen sanatçılar arasında da Halil Altındere karşımıza çıkıyor. Bienalle eş zamanlı düzenlenen 21 yan etkinlikler arasında dikkat çekenler ise Todd Williamson’a ait enstalasyon, Melissa Mcgill tasarımı olan ‘Red Regatta’ gemileri ve Georg Baselitz retrospektifi.

Maurizio Cattelan

Haftanın Sanatçısı

Maurizio Cattelan

Maurizio Cattelan, 1960 senesinde Padua, İtalya’da doğan çağdaş sanatçıdır. Oldukça gerçekçi heykelleri ve doldurulmuş hayvan ve yaratık enstalasyonlarıyla tanınan sanatçı eserlerinde ünlü isimleri, sanat tarihinin önemli figürlerini veya doldurulmuṣ hayvanları tasvir ederek gülünç, absürd ve çarpıcı sahneler yaratır. İlhamını Dadaizm ve Sürrealizm akımlarından alan Cattelan’ın psikolojik eserleri izleyicide şaşkınlık hissi uyandırmaktadır. Sanatçı, 1993, 1997, 1999, 2002 ve 2011 Venedik Bienalleri’ne katılmış ve 2011 senesinde New York, Guggenheim Müzesi'nde “All” adlı retrospektif sergi düzenlemiştir. Yaşamı ve çalışmalarını Milan ve New York’ta sürdürmektedir.