Select Language EN / TR
Otoportre (Şafak Atının Hanı)

Haftanın Eseri

Otoportre (Şafak Atının Hanı)

Leonora Carrington’ın en önemli tablolarından “Otoportre (Şafak Atının Hanı), sanatçının ilk gerçek Sürrealist eseri olarak bilinir. Eser, sanatçının gelecekteki çalışmalarının çoğuna hakim olan sırtlan ve at figürlerine sahiptir. Kendisini yele gibi saçlarla ve beyaz binici pantolonuyla resmeden sanatçı, bu tabloda kendini rüyaya benzer bir sahne içinde betimler. Carrington’ın arka planda kullandığı at figürü hem özgürlüğü hem de Keltik mitolojisinde bir tanrıça olan ve insanlara beyaz bir at olarak gözüken Epona’yı sembolize etmektedir. Başının üzerinde havada süzülen sallanan at ise sanatçının sevdiği bir tiyatro oyununda sallanan atına aşık olan Penelope adlı karaktere gönderme yapmaktadır. Kendi mizacını da sırtlana benzeten sanatçı, burada sırtlanı ev hayatının içine almış, kendisine ayna olarak kullanmıştır. Carrington’ın 1937’de resmettiği yağlıboya tablo, günümüzde New York Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Çimenin Vaadi

Haftanın Haberi

Çimenin Vaadi

Bu yıl “Çimenin Vaadi” konseptiyle Adwait Singh küratörlüğünde düzenlenen 5. Mardin Bienali, 20 Mayıs Cuma günü ziyaretçilere açıldı. Bienal, bir sosyal ekoloji ihtimalini keşfe çıkarak, armağan ekonomileri kavramına atıfta bulunuyor ve bu uğurda radikal deneyimlerin peşine düşüyor. 20 Haziran’a kadar sürecek olan Mardin Bienali, Danimarka’dan Kazakistan’a, Bulgaristan’dan Güney Afrika’ya, Haiti’den İsviçre’ye ve ABD’ye kadar uzanan geniş bir coğrafyadan sanatçıların çalışmalarını izleyiciyle buluşturuyor. 21 ülkeden sanatçıların katıldığı bienalde bu yıl Türkiye’den Sibel Horada, Burcu Yağcıoğlu, Lara Ögel, Merve Ünsal, Ömer Pekin, Server Demirtaş, Gülsün Karamustafa, İpek Hamzaoğlu, Fatoş İrwen ve Selma Gürbüz’ün yapıtları sergileniyor. Küratör Adwait Singht tarafından yeniden örgütlenmenin, yenilenmenin ve hayatın kendisi olan üretici kaosu konu aldığı dile getirilen bienal, Çimenin toprağın yaralarını saran ve onu yenileyen özelliklerine de gönderme yapıyor.

Leonora Carrington

Haftanın Sanatçısı

Leonora Carrington

1917 İngiltere doğumlu Leonora Carrington, sanat eserlerinin yanı sıra romanlarıyla da tanınır. İrlandalı annesinin ona çocukken anlattığı Celtic mitolojisinden hikayeler, sanatçının eserlerindeki sembolizmin esin kaynağı olarak görülür. 1930'ların Sürrealist hareketi sırasında önemli bir figür olarak ortaya çıkan sanatçı, eserlerinde büyücülük, simya, okült ve metamorfoz gibi temalardan yararlanır. Sanatçının Sürrealizm konusundaki ustalığı, yazdığı Korku Evi, Oval Bayan ve Debutante romanlarında da göze çarpar. Eserleri 1947'de Pierre Matisse Galerisi'nde düzenlenen bir Sürrealist sergisinde sergilenen Carrington, sergiye katılan tek profesyonel sürrealist kadın ressam olarak kısa sürede adını duyurur. “Jonglör” tablosu 2005 yılında yaşayan bir Sürrealist ressam tarafından satılan en pahalı eser olarak rekor kıran sanatçının eserleri MoMA, Guggenheim gibi kurumlarda sergilenmiştir. 2011’de hayata veda eden sanatçının günümüzde birçok eseri hayatının büyük çoğunluğunu geçirdiği Meksika’daki Leonora Carrington Müzesi’nde sergilenmektedir.