Select Language EN / TR
Harem

Haftanın Eseri

Harem

İnci Eviner’in “Harem” adlı eseri ilk gösterimini 2009 yılında Lille’deki İstanbul Traversée sergisinde gerçekleştirdi. Büyük yankı uyandıran video animasyonu, Antoine Ignace Melling’in 18. yüzyılın sonlarına doğru Sultan III. Selim’in davetlisi olarak geldiği İstanbul’da hazırladığı albümde yer alan “Harem” isimli gravürden geliyor. Burada tasvir edilen harem görüntüsü üzerinden dönemin oryantalist anlayışı ve temsilini sorgulayan sanatçı, bu resimlerdeki, adeta zamanın dışına fırlatılmış kadın betimlemelerine dikkat çekiyor. Haremin içine sızarak donuk imgeleri hareketlendiren video, kadınlara bir direnme olanağı sağlamayı amaçlıyor.

Alev Ebüzziya Siesbye Sergisi

Haftanın Haberi

Alev Ebüzziya Siesbye Sergisi

Seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye’nin yeni işleri 7 Aralık-12 Ocak tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’da karşımıza cıkıyor. Altı yıl aradan sonra ilk kez İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkan sanatçı, tarihte bildiğimiz en eski form olan çanağı, toprak ve renkle birleştirerek çağdaş sanatın bir nesnesi haline getiriyor. Kırmızı ve sarının farklı tonlarıyla oluşturan 17 çalışma, sanatla zanaatı muhteşem bir şekilde harmanyalan, el işçiliğinin mükemmel bir örneği olarak gösterilen Alev Siesbye’nin 60 yıllık sanat hayatına ışık tutuyor.

İnci Eviner

Haftanın Sanatçısı

İnci Eviner

1956 yılında Ankara’da doğan İnci Eviner heykel, resim, yerleştirme ve video çalışmalarıyla öncü sanatçılarımızın başında geliyor. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra başladığı sanat kariyerine İstanbul, Venedik ve New York dahil olmak üzere dünyanın birçok köşesini sığdıran sanatçı, resimlerinde soyut-anlatımcı ve simgesel motifler kullanıyor. Yerleştirme ve performanslarında geniş mekan ve duvarlara yer veren Eviner’in eserleri politik, kültürel ve tarihi perspektiflerle kadın kimliğine odaklanıyor. Yaşamı ve çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Eviner, yeni nesil sanatçılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor.