Select Language EN / TR
Cennetten Düşenler 2

Haftanın Eseri

Cennetten Düşenler 2

Nursun Hafızoğlu tarafından 2021 yılında tuval üzerine karışık teknik ile üretilen “Cennetten Düşenler 2”, sanatçının doğayla barışmaya çağrı yaptığı serinin ikinci eseridir. Son dönemdeki işlerinde olduğu gibi bu tablosunda da ekolojik krize odaklanan sanatçı, bir tür mücadele halinde gözlemlediği doğa ve kent kavramlarını ele alarak; yaşam alanlarını, ait olma durumlarını ve çıkar ilişkilerini sorgulamaktadır. Çalışmalar aynı zamanda uygarlık temsilleri ile hesaplaşmaları ve modern kentlerin doğaya yabancılaşan insanının artık doğayla barışmak zorunda olduğunun işaretlerini de içerir. Şehrin siyah ve beyaz kaosu ve kimliksizliği içerisinde bitkilerin canlı yeşili, geyiklerin ve arıların binalara kıyasla devasa ölçekte betimlemeleri insanoğlunun doğa ile bir olduğu zamanlara bir ağıt niteliği taşır. Beton yığınlarının tekdüzeliği arasında doğayı betimleyen tüm ögeler, geçmişe özlem dolu bir bakışı ve geleceğe karşı bir temenniyi temsil eder.

Bir Zamanlar

Haftanın Haberi

Bir Zamanlar

Art50.net ve Swissôtel The Bosphorus, İstanbul iş birliğiyle hazırlanan “Bir Zamanlar” sergisi, 29 Mayıs 2023 tarihine kadar Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’da ziyaretçileri ağırlıyor. Art50.net ekibi küratörlüğündeki sergide Cem Onat, Farzin Rahneshin ve Nursun Hafızoğlu’nun eserleri soyut çağrışımlarla şimdinin ötesine ulaşarak, sanatseverleri dün, bugün ve yarın arasındaki ayrım ve zaman üzerine düşünmeye davet ediyor. Art50.net’in üç sanatçısı geçmişin ve geleceğin kaygılarını benimseyerek zaman akışının etkileri üzerine doğan tepkilerini soyut imgelemelerle hayata geçiriyor. Cem Onat, bedeninin yarattığı aksiyonu eserlerinin ana öğesi olarak kullanıyor. İranlı sanatçı Farzin Rahneshin, “eksiklik” durumunu başlı başına bir olgu olarak ele aldığı eserlerinde, bir zamanlar var olmuş kişilerin veya nesnelerin zihnindeki gölgesini sanatseverlerle buluşturuyor. Nursun Hafızoğlu ise “doğa-kent mücadelesi”ne yer veren üretimlerinde postmodern şehir düzeninin zaman içerisinde aldığı boyuta karşı endişelerini ifade ediyor. ''Bir Zamanlar'' sergisini 29 Mayıs'a kadar haftanın 7 günü ziyaret edebilirsiniz.

Nursun Hafızoğlu

Haftanın Sanatçısı

Nursun Hafızoğlu

1985 Aydın doğumlu Nursun Hafızoğlu, 2011 yılında Çukurova Üniversitesi Resim Anasanat dalında lisans eğitimini, 2020 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yurt içinde açtığı 3 kişisel sergi ve Base 2019, Nuri İyem Resim Yarışması gibi yarışmalarda aldığı ödüllerle isminden bahsettiren Hafızoğlu, eserlerinde genellikle postmodern şehir düzeninin zaman içerisinde aldığı boyuta karşı endişelerini ifade etmeyi tercih eder. Sanatçı, tuval üzerine karışık teknik ile ürettiği katmanlı resimlerinde modern kentleri ve kent yaşamından görüntüleri betimler. Aynı zamanda tutarlı imgeler ile geçmişin uygarlıklarına atıfta bulunarak güncel gereksinimlerimizin ne ölçüde hayati olduğunu sorgular. Yaşamına ve sanat çalışmalarına Antalya’da devam etmekte olan Dursunoğlu, doğa ile aramızda geçmişten bugüne süregelen ilişkiyi irdelediği resimlerinde günümüz kent yapısına eleştirel bir bakış tutmaktadır.