Select Language EN / TR
Laleler

Haftanın Eseri

Laleler

“Laleler” Jeff Koons’un Kutlamalar (1994) serisinde bulunan en ünlü heykellerden biridir. Çok renkli, balon formlu bir buket laleden oluşan eser iki metre yükseklik ve beş metre genişlikteki alışılmış dıșı ebatıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Doğumgünleri, tatiller ve kutlamalarda kullanılan genel ve seri üretim objelerden ilham alan seri, Koons’un çocukluk kavramına olan ilgisini yansıtır. Paslanmaz çelikten yapılmıș aynalı gövdesi ile “Laleler”, Koons’un şişirilebilir objeleri ilgi çekici, ikonik ve parıltılı eserlere dönüștürdüğü önceki işlerinin devamı niteliğindedir. İkonlaşmış olan heykelin versiyonları Guggenheim Bilbao Müzesi ve Los Angeles, Broad Müzesi gibi prestijli birçok dünya kurumunda sergilenmektedir.

Frieze Los Angeles

Haftanın Haberi

Frieze Los Angeles

Bu yıl ilki düzenlenecek olan Frieze Los Angeles 15-17 Şubat tarihlerinde Los Angeles’ta gerçekleşiyor. Frieze New York, Frieze Londra ve Frieze Masters fuarları arasındaki yerini alacak olan fuar, uluslararası sanat takviminin en gözde etkinliklerinden biri olmaya hazırlanıyor. Los Angeles’taki en önemli 60 galeri ve birçok uluslararası katılımcıyı Paramount Stüdyoları’nda ağırlamaya hazırlanan Frieze LA, Kulapat Yantrasast tarafından tasarlanan programı ile Los Angeles’ın sanatsal zenginliğini ve dünya görsel sanatına yaptığı katkıları gözler önüne serecek. Ali Subotnick küratörlüğündeki sergi programı ise mekana özgü birçok yeni sanatçı ve film projelerini sunacak.

Jeff Koons

Haftanın Sanatçısı

Jeff Koons

1955 doğumlu Jeff Koons, dünyanın en ünlü çağdaş sanatçılarından biridir. Maryland ve Chicago Sanat Enstitüleri’nde eğitim alan Koons, paslanmaz çelikten yaptığı eserler ve ayna yüzeyli balon hayvan reprodüksiyonları ile dünya çapında üne kavuşmuştur. Sanatçının pop art figürleri ve heykelleri görsel açıdan çekici ve eğlendirici eserler olarak tanımlanmaktadır. Sanatın sınırlarını zorlayan sanatçı, eserlerinde Barok tarzdan, Gustave Courbet’ye, Duchamp’ın felsefesinden Andy Warhol’a sanat tarihine ışık tutar. Günlük hayatta kullanılan oyuncak ve hediyelik eşya gibi sıradan nesneleri heykellere dönüştüren Koons, yaşamı ve çalışmalarını New York’ta sürdürmektedir.