Select Language EN / TR
Beni Kendinden Fazla Sev

Haftanın Eseri

Beni Kendinden Fazla Sev

2023 yılındaki ilk kişisel sergisini Pilevneli’de sanatseverlerle buluşturan Elmacı, bu sergide ilk yönetmenlik deneyimini gerçekleştirmesini sağlayan üç adet kısa metraj filme yer verdi. Bu filmlerden biri olan ‘Beni Kendinden Fazla Sev’, halkın kurtarıcı olarak umut bağladığı bir ikonu konu ediniyor. Bulut Reyhanoğlu’nun yapımcısı olduğu kısa film, kitlelere hitap eden ve onlarda beklenti uyandıran kudret figürünü post-it kağıtlardan tanınmayacak hale gelmiş, dilek ağacına dönüşmüş bir prenses olarak konu alıyor. Aleyna Tilki’nin canlandırdığı bu figür de, Davud gibi öz benliğini yitirene kadar kitlelerin beklentileriyle donanmış görünüyor. Görsel olarak sinemadan etkilendiğini belirten sanatçı, 7. sanata ilk defa üretimlerinde yer vererek düzen ile alakalı sorularını farklı bir mecra aracılığıyla yeniden dillendiriyor. Son günlerde medyada çok geniş yer alan “ Beni Kendinden Fazla Sev” kısa filmi, sanatçının 18 Şubat’a kadar Pilevneli Dolapdere’de devam eden son sergisinde görülebilir.

Akışın Tanığı

Haftanın Haberi

Akışın Tanığı

İBB Miras’ın İstanbul’da yürüttüğü kültürel miras alanlarının korunması ve yeniden işlevlendirilerek kent yaşamına kazandırılması çalışmaları kapsamında ele alınan Cendere Su Pompa İstasyonu, çağdaş sanat alanı niteliğiyle kültür ve sanat hayatına enerji katacak bir mekân olarak yeniden tasarlandı. 1902 yılında inşa edilmiş olan Cendere Su Pompa İstasyonu’nun hem mimarisiyle hem de tarihsel belleğiyle geleceğin sanatına dair bir evren oluşturabilmesi fikriyle yola çıkılan “Akışın Tanığı” başlıklı sergi, sanatçıların fiziksel, bilişsel ya da düşsel mekanları kendilerine ait kılma girişimini, mesken olarak suya yerleşen imgelerle açığa çıkarmayı hedefliyor. Küratörlüğünü Derya Yücel, Ebru Yetişkin ve Marcus Graf’ın üstlendiği sergi, birlikte var olabileceğimiz, deneyimleyebileceğimiz, öğrenebileceğimiz ve akış deneyimini hatırlayabileceğimiz bir davet sunuyor. Aralarında Genco Gülan, İrem Tok, Volkan Aslan’ın da bulunduğu 22 çağdaş sanatçının eserlerini içeren “Akışın Tanığı” sergisi 30 Nisan 2023 tarihine kadar Cendere Sanat’ta görülebilecek.

Ali Elmacı

Haftanın Sanatçısı

Ali Elmacı

1976 Sinop doğumlu Ali Elmacı, 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Sanatçı 2011 yılında "Miras Babadan Oğula Geçer" başlıklı ilk sergisiyle x-ist'te sanatseverlerle buluştu. Istanbul Yeldeğirmeni’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, gerçeklikten uzak anlatım diliyle çevremizdeki çoğu varsayımın ve hissiyatların yarattığı kurgusal dünyaya karşı takındığı detaycı bakış ile tanınıyor. Tuvallerden gözlerimizin içine bakan karakterleri aracılığıyla ruhumuzun içine işleyen, kimi zaman psikolojik çağrışımlar barındıran, kimi zaman güncel yaşamdan gündelik sahneleri irdeleyen karikatürsel bir bakış açısına sahip. Çoğunlukla yağlı boya tekniğiyle ürettiği, kendi deyimiyle ‘çirkini resmettiği’ yapıtları dramatik bir ironi ile yüklü olan Elmacı, modern dünyanın gözümüzde yücelttiği imgeleri alaycı bir yaklaşımla yeniden keşfetmemizi sağlıyor. Sanatçının katıldığı uluslararası sergi ve fuarlar arasında Art Dubai 2012, Art14London, SCOPE Basel 2012 ve Art14 London bulunmakta.