Select Language EN / TR
Kırmızı Düğüm

Haftanın Eseri

Kırmızı Düğüm

Seyhun Topuz’un 2011 yılında tamamladığı “Kırmızı Düğüm II” eseri, alüminyum plaka üzerine fırın boya tekniği uygulanarak üretilmiştir. Topuz’un geçmişte ele aldığı biçimleri tekrar gözden geçirdiği, güncel yorumlar eklediği ve yeni açılımlar getirdiği heykellerinde “düğüm” denemeleri oldukça önemli bir yer tutar. Sanatçı, “Kırmızı Düğüm”de plakayı bükerek, kırarak ve yeniden birleştirerek düzleme hareket kazandırır. Boşluk ve yüzey unsurları üzerine bir deneme niteliğinde olan eser, izleyiciyi heykeli farklı açılardan, yüksekliklerden ve uzaklıklardan keşfetmeye davet eder. İçbükey ve dışbükey akışın yarattığı sarmal, parlak kırmızı metalin cazibesi ve Topuz’un Minimalist tavrı, eserin yalın ancak güçlü varlığına dikkat çeker. Topuz’un farklı dönemlerde üzerine çalıştığı ve teknik arayışını temsil eden sarı ve mavi düğümler de bulunmaktadır. “Kırmızı Düğüm II”, Seyhun Topuz’un sanat pratiğine retrospektif bir bakış sunan “42 Yıldan Bir Seçki: 1971-2013” sergisi kapsamında Elgiz Müzesi’nde gösterilmişti.

Sanatın Ekonomisi

Haftanın Haberi

Sanatın Ekonomisi

Sanat ve Kültür Ekonomisi alanındaki çalışmaları ile dikkat çeken Ekonomi Profesörü Aylin Seçkin’in kaleme aldığı “Sanatın Ekonomisi” kitabı geçtiğimiz günlerde okuyucularla buluştu. Seçkin kitabında bir sanat eserinin meta olarak değerinin nasıl şekillendiğini ve sanatçı atölyelerinin, galerilerin, müzayedelerin, özel koleksiyonların ve müzelerin finansal işleyişlerini ele alıyor. Sanat eserinin arkasında yatan mali değeri ve yatırım gücünün yanı sıra güncel konulara değinen Seçkin, farklı coğrafyalardaki sanat piyasalarını ve sanatın emlak sektörü ile ilişkisini ekonomist gözüyle inceliyor. Sanat ve kültür endüstrisinin arka planında işleyen finansal çarklara dair önemli iç görülerde bulunan Seçkin’in keyifli anlatımıyla koleksiyonerden sanat öğrencisine kadar geniş bir okuyucu kitlesine hitap eden “Sanat Ekonomisi” kitabını kitapçılarda ve çevrimiçi platformlarda bulabilirsiniz.

 

Bir Etkinlik Önerisi:
29 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat ve Merkezi’nde sergilenecek “Base İstanbul 2021” seçkisini şimdiden takviminize almayı unutmayın.

Seyhun Topuz

Haftanın Sanatçısı

Seyhun Topuz

1942 Balıkesir doğumlu Seyhun Topuz, eğitimini İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde tamamlamasının ardından çalışmalarına bir süre New York’ta devam etti. Soyut-dışavurumcu heykel pratiğinin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden biri olan Topuz, uzun sanat kariyeri boyunca Minimalist anlayışın temsilcisi olmuştur. İşlemesi oldukça zor metal plakalar üzerine çalışan sanatçı, yoğun bir düşünme, eskiz ve maket sürecinin ardından heykellerini tamamlar. Topuz, üçgen, kare ve dikdörtgen gibi temel geometrik formları yeniden yorumladığı ve çeşitlendirdiği çalışmalarında yüksek canlılıktaki ana renkleri kullanır. Sanatçının “Kuzgun Acar Anısına” isimli eseri, duvar ve yer heykelleri, “buruşmuş kağıtları” ve “düğümleri” Türk heykelciliğine kavramsal ve teknik anlamda saygın katkılar sağlamıştır. Yoğun olarak erkek sanatçıların ön planda olduğu heykel alanında, kullanımı oldukça zor bir malzemeyle çalışarak adından sürekli söz ettiren Seyhun Topuz, yaşamına İstanbul’da devam ediyor