Select Language EN / TR
Unsupervised

Haftanın Eseri

Unsupervised

Refik Anadol'un "Unsupervised – Machine Hallucination - MoMA (2022)” adlı eseri, New York’taki Modern Sanat Müzesi MoMA’nın görsel arşivini kullanarak müzenin koleksiyonundaki sanat eserlerini yorumlayan büyük ölçekli bir dijital sanat enstalasyonudur. Unsupervised, Anadol’un kullandığı sofistike bir makine öğrenme modeli ile mekândaki ses, ışık, hareket gibi ögeleri algılayabiliyor, dışarıda değişen hava koşullarını ise veri olarak kaydediyor. Böylelikle fiziksel dünyayla eş zamanlı var olabilen yapıt, değişen ve dönüşen dünyaya, yarattığı farklı renk ve formlar üzerinden tepki veriyor. MoMA’nın “teknoloji, yaratıcılık ve modern sanat üzerine bir meditasyon” olarak tanımladığı Unsupervised, Kasım 2022’de gösterime girdiği günden itibaren büyük kalabalıkların ilgisini çekerek  2023’te müzenin kalıcı koleksiyonuna dahil edildi. Eser, bir adet NFT edisyonuyla birlikte teknolojisi girişimcisi Ryan Zurrer ile koleksiyonerler Pablo Rodriguez-Fraile ve Desiree Casoni tarafından müzeye bağışlandı.

 2024 Sanat Gündemi

Haftanın Haberi

2024 Sanat Gündemi

2024 yılında dünyaya ve Türkiye’ye damgasını vuracak en önemli sanat etkinlikleri hiç şüphesiz ki bienaller olacak. Bunlardan ilki Adriano Pedrosa küratörlüğünde 20 Nisan-24 Kasım 2024 tarihleri arasında 60. edisyonu gerçekleşecek olan Venedik Bienali. Bienalin Türkiye Pavyonu Türkiye güncel sanatının usta kadın sanatçılardan Gülsün Karamustafa’nın bienale özel üreteceği yeni bir eserine yer verecek. Aynı etkinlikte Yaşam Boyu Başarı Altın Aslanı ödülünü kazanan Paris'te yaşayan Türk sanatçı Nil Yalter’e özel bir tören düzenlenecek. Popülerliği gittikçe artan Mardin Bienali’nin 6. edisyonu Ali Akay küratörlüğünde “Daha Uzaklara” başlığı altında, 10 Mayıs - 10 Haziran tarihleri arasında yer alacak. Aynı yıl içinde yer alan üçüncü önemli bienal ise 14 Eylül-17 Kasım 2024 tarihleri arasında İKSV tarafından gerçekleştirilecek 18.İstanbul Bienali. Türkiye ve dünyada yıl boyunca devam eden diğer önemli sanat etkinlikleri için Yıllık Takvim sayfamıza tıklayınız.

Refik Anadol

Haftanın Sanatçısı

Refik Anadol

Refik Anadol, 1985 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde fotoğraf ve video alanında bitirdi. Ardından Kaliforniya’daki  UCLA Medya Sanatları Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Anadol, halen UCLA’in aynı bölümünde öğretim görevlisi ve misafir araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Mimariyi ve medya sanatlarını veri bilimi ve yapay zeka ile buluşturan çalışmalar üreten Anadol, dünyadaki yapay zekâ sanatının başlamasına ve gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Los Angeles'taki Walt Disney Konser Salonu gibi mekanlarda kamuya açık sanat siparişlerinin yanı sıra  NASA, Google, Microsoft, Nvidia, Intel, IBM ve Samsung gibi kuruluşlarla iş birliklerini yürüten sanatçının mekana özgü yapıtları ve sergileri National Gallery of Victoria, Melbourne (Avusturalya); Artechouse New York (ABD); Walt Disney Concert Hall (ABD); MoMA New York (ABD); International Digital Arts Biennial Montreal (Kanada); İstanbul Tasarım Bienali (Türkiye); Sydney City Art (Avustralya) ‘ta yer almaktadır.