Select Language EN / TR
Kırda Piknik

Haftanın Eseri

Kırda Piknik

Edouard Manet’in en ünlü tablolarından olan “Kırda Piknik / Kırda Öğle Yemeği”, resim sanatında modernizmin ilk izlerinin görülmeye başladığı eser olarak kabul edilir. Manet, Rönesans tablolarından esinlenerek yaptığı bu çalışmasıyla 1863 yılında Academie des Beaux-Arts’ın Paris Salonu’na başvurmuştur. Ancak jüri tarafından beğenilmeyen eser, diğer reddedilen 3000 tablo ile III. Napolyon’un emriyle açılan Reddedilenler Salonu’nda orijinal adıyla Le Bain (Banyo) olarak sergilenmeye uygun görülür. Tiziano Vecellio’nun Fiesta Campestre’si ve Marcantonio Raimondi’nin Paris Yargısı’na tarihi göndermelerde bulunan tablo hem konusu hem de stiliyle sergilendiği dönemde sansasyon yaratmıştır. Manet’in yakın çevresindeki insanları model olarak kullandığı eserdeki renk, ışık gölge kullanımı, çıplak modelin izleyiciye bakması, geniş fırça darbeleri gibi unsurlar sebebiyle “Kırda Piknik” modern resmin başlangıcı olarak görülür. Günümüzde Paris, Orsay Müzesi’nde sergilenmektedir.

Art Basel Miami

Haftanın Haberi

Art Basel Miami

2-4 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleşen Art Basel Miami Beach, 2020’deki zorunlu iptalinin ardından bu yıl oldukça iddialı bir seçkiyle Miami Beach Kongre Merkezi’nde kapılarını açıyor. 35 ülkeden 268 galerinin katıldığı ve sanatseverler tarafından merakla beklenen organizasyon, Miami’de 29 Kasım itibariyle başlayan Miami Art Week’in lokomotif etkinliği. Art Basel Miami’de Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Andy Warhol gibi kült isimlerin yanında ismi duyulmayan genç sanatçıların eserlerini de görmek mümkün. Her kesimden koleksiyonerin düşünüldüğü fuarda müze kalitesindeki işlerin yanı sıra, orijinal baskı ve yayınlar da sanatseverlerin beğenisine sunulmakta. Galerilerin kendi alanları ve sanatçıların solo sergileri dışında ortaklaşa gerçekleştirilen tematik yerleştirmeler ise göz atmaya değer. Fuar kapsamında düzenlenecek olan konuşmalar eser fiyatlandırması, 21.yüzyıl koleksiyonerliği, NFT’ler ve pandemi sonrası sanat üretimi gibi konuları içeriyor. Art Basel Miami’nin çevrimiçi görüntüleme odalarına ise 29 Kasım – 1 Aralık arasında buradan ulaşabilirsiniz.

Edouard Manet

Haftanın Sanatçısı

Edouard Manet

1832-1883 yılları arasında yaşayan Fransız ressam Edouard Manet, sanat eğitimine dayısının teşvikiyle çizim kursları alarak başlar. Kariyerinin başlarında Louvre’da önemli eserlerin kopyalarını çıkararak alıştırmalar yapmıştır. Almanya, İtalya ve Hollanda’ya olan ziyaretlerinde Frans Hals, Titian, Velazquez ve Goya’nın eserlerini inceleme fırsatı bulur. Bu ressamlardan çok etkilenen Manet’nin eserlerinde hem bu ressamların hem de Rönesans başyapıtlarının etkileri görülebilmektedir. Kendi stilini gerçekçilik akımı ile harmanlayan Manet, eserlerinde şarkıcılar, çingeneler, kafelerdeki insanlar gibi günlük hayatın içinden sahnelere yer vermiştir. 19. yüzyıl içerisinde modern hayatı eserlerine taşıyan ilk sanatçılardandır. Kırda Piknik ve Olympia tabloları modern sanatın başlangıcı olarak kabul gören Manet, gerçekçilik akımından izlenimciliğe geçişte büyük rol oynayan sanatçılardandır. Ölümünden 2 yıl önce Fransız Devleti tarafından kendisine şeref madalyası verilen sanatçı, birçok eserine mekân olan Paris’te hayata veda etmiştir.