Select Language EN / TR
Nuh

Haftanın Eseri

Nuh

Alper Aydın’ın “Nuh” adlı çalışması 2022 yılındaki Mardin Bienali’ne damga vuran eserlerden. Sanatçı verdiği bir röportajda “Nuh” adlı işinin öyküsünü açıklarken; ilk başlarda isimsiz olarak sergilenen eserin, gemiyi gören izleyicilerin “Bu Nuh” demesiyle şu anki ismine sahip olduğunu  belirtiyor. İşin yapım sürecinin de hikayenin çok önemli bir parçası olduğunu vurgulayan sanatçı, aslında bu gemi formunun hep aklında olduğunu ancak 2010’da İtalya’da bulunduğunda bu işi gerçekleştirmek adına uygun enerjiyi yakaladığını söylüyor. Yıllarca eserlerinin fotoğraflarına bakıp hayatlarını okuduğu Leonardo, Michelangelo gibi sanatçıların çalışmalarından aldığı ilham ile eserin detaylı bir mühendislik eskizini yapan Aydın, maddi ve manevi sıkıntılardan dolayı projeyi ertelemek durumunda kalıyor. Fakat ardından kestane ağacı ve ağacın yapraklarını geminin yapımı için kullanma düşüncesini hayata geçirirken rüzgar gülleri etkisinin gemiyi tam olarak aklındaki biçimde hareket ettirmesini de sağlayarak 2013 yılında çalışmayı tamamlıyor. 2022 yılında Selman Bilal Koleksiyonu’na dahil olan eser, koleksiyonerin İstanbul’daki B3 Evi’nde sergileniyor.

CI Bloom 23

Haftanın Haberi

CI Bloom 23

Contemporary Istanbul tarafından organize edilen CI Bloom sanat fuarının ikinci edisyonu 31 Mayıs - 4 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda gerçekleştirilecek. Türkiye’nin yeni nesil sanatçılarını ve sanat profesyonellerini bir araya getiren CI Bloom, fuarın seçici kurulu tarafından davet edilen katılımcı galerilerinin yanı sıra özel projelere ve inisiyatif katılımlarına yer vererek, Türkiye sanat sektörünün gelişmesini ve çeşitlenmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. Fuar programında özel projelerin yanı sıra mimarlık, çağdaş sanat ve dijital sanat odaklı konferanslar da yer alıyor. Türkiye’deki çağdaş sanatın güncel etkisini yansıtmak için yabancı basın ve uluslararası müzelerin temsilcileri, yöneticileri ve destekçilerini özel bir tur programıyla bir araya gelecek. CI Bloom seçici kurul üyeleri arasında; Hazer Özil (Dirimart), Moiz Zilberman (Zilberman Gallery), Oktay Duran (Art On Istanbul) ve Tankut Aykut (Öktem Aykut) gibi isimler yer alıyor.

Alper Aydın

Haftanın Sanatçısı

Alper Aydın

1989 Ordu doğumlu Alper Aydın, Ordu Güzel Sanatlar Lisesi'nin ardından Ankara Gazi Üniversitesi Heykel Bölümü'nden mezun oldu. 2010 yılında Erasmus programı ile İtalya'da heykel, video ve performans üzerine eğitim aldı. Daha sonra 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü'nde “Performans Olarak Beden ve Doğanın Diyaloğu” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Heykel, enstelasyon, performans, mimari ve video gibi çoklu pratikleri kullanarak üretim yapan Aydın, sanatsal üretim sürecinde mekanın kendi enerjisini yönlendirmesine izin vererek, insanın doğa içindeki varoluşunu her anlamda ele almaya gayret ediyor. Çalışmalarında insanın doğa üzerindeki varlığının kaotik ve yıkıcı yönlerine işaret eden Aydın, insanlığın durdurulamaz bir noktaya getirdiği küresel yok oluşun izlerini takip ederek gelecekteki doğaya dair varsayımlarda bulunuyor. 2012'de Full art prize yarışmasında Türkiye'nin en önemli 13 sanatçısından biri seçilen Aydın'ın birçok kurumsal ve özel koleksiyonda eserleri yer alıyor.