Select Language EN / TR
Parıldayan Renkler

Haftanın Eseri

Parıldayan Renkler

Sanatçı Nevin Aladağ tarafından 2019 yılında üretilen "Parıldayan Renkler", sanatçının dört yıl boyunca üzerinde çalıştığı “Pattern Kinship” (Desen Akrabalığı) adlı serisine aittir. Aladağ bu seride, çeşitli imgeleri soyutladığı, geometrik formları takip ettiği biçimsel bir yöntem geliştirir. Mekanizmalı bir perde çeşidi olan, tarih boyunca farklı kültürler tarafından kullanılan jaluzilerin süsleme ve desenlerini farklı renk ve çerçeveler içinde tek bir yüzeyde buluşturur. Sanatçı, jaluzilerin ev içerisindeki mahremiyete ait rolünü ilgi çekici bulur ve panellerini buna göre yarı geçirgen olarak tasarlar. Toplumsal görünmezlik kavramı üzerine kurgulanan eser, doğu-batı kavramlarına dair yerleşik fikirlere ilişkin farklı bir perspektif sunar. Aladağ çalışmasında, birbiri içine akışkan bir şekilde geçen geometrik şekillerin kesişimleriyle ortaya çıkan yeni yüzeylerde kullandığı desen ve parıltılı renklerle bir illüzyon yaratır. “Parıldayan Renkler” İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu’nda yer almaktadır.

Refraction Sergisi

Haftanın Haberi

Refraction Sergisi

ABD’nin Georgia eyaletindeki Savannah’ta bulunan SCAD Sanat Müzesi, sanatçı Nevin Aladağ'ın yeni ve mekâna özel ürettiği eserlerden oluşan “Refraction” başlıklı serisine ev sahipliği yapıyor. Seride yer alan eserler, Aladağ’ın “Social Fabric” ve “Pattern Kinship” serisini genişleterek bugüne kadarki en büyük eserlerini içeriyor. Sanatçının “Social Fabric” çalışmaları, dünyanın dört bir yanından farklı halı parçalarını, birleştirilmiş hibrit formlardan oluşan karmaşık kolajlara dönüştürüyor. “Pattern Kinship” çalışmaları, Savannah'nın tarihi binalarına gönderme yapan çeşitli desenler de dahil olmak üzere çok çeşitli mimari motifleri ve süsleme tarzlarını yan yana getiren, üst üste binen lazerle kesilmiş pleksiglas katmanlardan oluşuyor. Her iki seride de sanatçının çizgi, renk ve çeşitli kaynakları animasyonlu kullanımı, bir göçmen olarak deneyimlerinin bir ifadesi olarak melezlik ve aidiyetin eğlenceli bir incelemesini yansıtıyor. Seri, 15 Ocak 2024 tarihine dek SCAD Sanat Müzesi’nde görülebilir.

Nevin Aladağ

Haftanın Sanatçısı

Nevin Aladağ

1972 yılında Van'da dünyaya gelen multidisipliner sanatçı Nevin Aladağ, 1973 yılında ailesiyle Almanya'ya göç eder. 1993-2000 yılları arasında, Münih Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde eğitimini tamamlar. Birçok misafir sanatçı programına katılan Aladağ, Ernst-Rietschel Sanat Ödülü ve George Maciunas Ödülü gibi ödüllere de layık görülür. Heykel, video, performans, fotoğraf ve mekâna özgü yerleştirme gibi çeşitliliği yüksek bir portfolyoya üretimler gerçekleştirir. Üretimlerinde, Almanya'da büyüyüp edindiği deneyimlerden yola çıkarak yeni diller, çağrışımlar, yer değiştirmeler ararken; sosyal sınırları metaforlarla ve diğer benzeri yollarla bozmayı amaçlar. Halı, kumaş, perde ve ayna gibi malzemelerin kullanımıyla dikkat çeken sanatçı, değişen toplumsal değerlerin ve kültürlerin içindeki kimlik oluşumlarının ve göçmen yaşamının, toplumsal ve politik meseleleri üzerine yoğunlaşır. Aladağ, yaşamına ve çalışmalarına Berlin'de devam ediyor.