Select Language EN / TR
Davut

Haftanın Eseri

Davut

Michelangelo’nun 1501 yılında 26 yaşındayken üzerinde çalışmaya başlayıp 1504 yılında tamamladığı başyapıtı “Davut”, Rönesans heykel sanatının en görkemli örneklerindendir. Usta sanatçının öncesinde bir maket üzerinde çalışmaksızın, blok halinde tek bir mermer kütlesini şekillendirerek ortaya çıkardığı şaheser, yaklaşık 5 ton ağırlığında ve 5 metre uzunluğundadır. İncil’de yer alan Davut ve Golyat hikayesini referans alan heykelde Davut, alışılanın aksine Golyat’ı bir taş ve sapan ile yenmesinden hemen önce tasvir edilmiştir. Kararlılık ile bakışlarını rakibine yönelten Davut, temsil ettiği idealler ile sivil özgürlüklerin ve güçlü Floransa Cumhuriyeti’nin bir temsili olmuştur. Heykel, Floransa Katedrali için sipariş edilmiş olsa da dönemin yöneticileri eserden oldukça etkilendikleri için bugün yerinde bir kopyasının bulunduğu, şehrin merkezi Piazza Della Signoria’ya yerleştirilmiştir. “Davut” heykelinin orijinali 1873 yılından bu yana Galleria dell’Academia‘da, iki replikası ise Piazza della Signoria ve Piazza Michelangelo’da sergilenmeye devam etmektedir.

Etel Adnan: İmkansız Eve Dönüş

Haftanın Haberi

Etel Adnan: İmkansız Eve Dönüş

Pera Müzesi, yazar, şair ve ressam Etel Adnan’ın bir asırlık yaşamındaki sanat üretiminin tüm dönemlerinden önemli yapıtların yer aldığı retrospektif sergisi “İmkansız Eve Dönüş” ile sanatçının hayatına kapsamlı bir bakış sunuyor. 1925 yılında Beyrut’ta doğan sanatçı, İzmirli Rum bir anne ve Şamlı Osmanlı subayı bir babanın çocuğu olarak kültürel anlamda oldukça zengin bir ortamda büyüdü. Küratörlüğünü Serhan Ada ve Simone Fattal’in yaptığı sergide Adnan’ın kendisine has soyut manzaraları, seramikleri, Doğu halılarından ilhamla ürettiği halıları ile şiirlerini ve görsel üretimlerini bir araya getirdiği akordeon defterleri izleyiciler ile buluşuyor. Adnan’ın kimliğini şekillendiren göç ve sürgün gibi kavramların yanı sıra siyasi ve toplumsal olayların izlerini de süren “İmkansız Eve Dönüş” sergisini 8 Ağustos’a kadar Pera Müzesi’nde ziyaret edebilir ya da dilediğiniz zaman site üzerindeki bağlantı ile 360 derece çevrimiçi olarak izleyebilirsiniz

Michelangelo

Haftanın Sanatçısı

Michelangelo

Yüksek Rönesans döneminde ürettiği eserleri ile sanat tarihine yön veren Michelangelo Buonarroti, 1475 yılında İtalya’da doğmuştur. Henüz 13 yaşında Domenico Ghirlandaio stüdyosunda öğrenciyken Lorenzo de’ Medici ile yolları kesişen sanatçı, Medici ailesinin akademisinde Klasik Yunan ve Roma felsefesi ve sanat alanında ciddi bir eğitim alır. Medici ailesi ile kurduğu yakın ilişki nedeniyle dönemin çalkantılı politik ikliminden fazlasıyla etkilenen Michelangelo, sanatsal üretimini Bologna, Roma ve Floransa’da sürdürmüştür. Bacchus, Pieta, Musa ve Davut tasvirleri ile mermer üzerindeki ustalığını kanıtlayan Michelangelo, Vatikan’daki Sistina Şapeli’nde yer alan, aralarında “Kıyamet Günü” ve “Adem’in Yaratılışı” gibi çok ünlü eserler de bulunan freskleri ile sanatın farklı alanlarındaki yetkinliğini sergiler. Sanatsal üretiminin yanı sıra yazdığı şiirler, anatomi bilgisi ve mimari yeteneği ile beraber gerçek bir “Rönesans Adamı” olan Michelangelo 1564 yılında Roma’da hayatını kaybetmiştir.