Select Language EN / TR
Hu Hu Hu

Haftanın Eseri

Hu Hu Hu

Güneş Terkol 2020 tarihli ‘Hu Hu Hu’ serisinde çocukluk anılarının yansımalarını dile getirir. Bu eser özelinde ve genel olarak kadınlığın farklı hallerine odaklanır ve onu doğa ile harmanlar.  Farklı boyutlarda kumaş üzerine boyama ve dikişten oluşan bu eser serisi ninnilerden esinlenir. Terkol, burada hayaller, anılar ve algıları buluşturur. Bu hikayelerin referansları ise mitler ve başkalarının yaşanmışlıklarıdır. Terkol, çalışmalarında genellikle sera örtüsü veya gölgelik olarak kullanılan pamuk geçirgen tülü, herkes için farklı bir anlam veya işleve sahip nesneyi anonimleştirir. Şeffaflık, tül malzeme üzerinden hem netliğini, hem de çalışmaların hayal gücü ile gerçeklik arasında kalan anlatıma gönderme yapar. Mekana ve ışığa göre farklı şekiller almaları da yerleştirmelerinin gücünü arttırır. 15 parçadan oluşan bu kumaş serisi en son Beyoğlu İstiklâl Caddesi’ndeki tarihi Casa Botter’de Melike Bayık küratörlüğü ile açılan ‘Düşler, Hakikatler’ sergisinde sanatseverlerle buluşmuştu.

Güneş Terkol, Kabin Fantastik Sergisi

Haftanın Haberi

Güneş Terkol, Kabin Fantastik Sergisi

Güneş Terkol, Ferda Art Platform’da yer alan 'Kabin Fantastik' isimli yeni sergisinde, 2023 yılında altı ayını geçirdiği Paris merkezli misafir sanatçı programı Art Explora'da ürettiği çalışmaları sergiliyor. Bunlara ek olarak sergide, yakın dönemde İstanbul'da ürettiği daha önce sergilenmemiş son dönem işleri de yer alıyor. Sanatçının yapıtlarında  ‘Patch-Work / ‘Yama-İş’’ tabirinin plastik ve kavramsal karşılığı belirgin şekilde izlenmekte. Sanatçı, Paris’te kaldığı sürede işbirliği yaptığı kadınlardan özellikle ilham aldığını belirtiyor. Sergide Güneş Terkol ile özdeşleşen uçuşan, girdiği mekana göre hal ve durum değiştiren, sanatçının adeta ikinci bir derisi haline dönüşen tül yine ana malzemesi konumunda. Ayrıca tarot kartlarını andıran ''Rüya Günlüğü'' isimli kumaş üzerine dikiş işleri de ilgi çeken diğer çalışmalardan. Sergiyi 20 Aralık’a kadar Teşvikiye’deki Ralli Apartmanı’nda bulunan Ferda Art Platform’da ziyaret edebilirsiniz.

Güneş Terkol

Haftanın Sanatçısı

Güneş Terkol

Güneş Terkol, 1981 yılında Ankara’da dünyaya gelir. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünden mezun olduktan sonra, lisansüstü eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde disiplinlerarası sanat üzerine yapar. Resim çalışmaları birçok sergi ve yarışmada sergilenir. Kısa filmleri çeşitli festivallerde gösterilir. Terkol’un eserlerinde, ‘cut-out’ / kesme çalışmalar da üreten Modern, Post - İzlenimci Fransız ressam Henri Matisse’den referanslar mevcuttur. Çalışmalarında kolaj - patch work etkisinden gelen lekesel üretime yönelir, bunu yaparken kendini dışavuran renkler seçer. 2005 yılından beri bireysel olarak yürüttüğü sanatsal çalışmaları dışında; Ha Za Vu Zu ve GuGuOu sanatçı topluluklarıyla da ortak projeler üzerinde çalışır. Yurtdışında pek çok sayıda rezidans programına katılım sağlayan sanatçı, 2024 Nisan ayında SAHA desteği ile, Venedik Bienali’ne gitmeye hak kazanır.