Select Language EN / TR
Pumpkins

Haftanın Eseri

Pumpkins

Yayoi Kusama’nın ikonik eserlerinden olan “Pumpkins” (Balkabakları), ilk kez 1946 senesinde, sanatçının üne kavuşmasından 10 sene önce yaratıldı. Kimi zaman tekli heykel, kimi zaman ise bir odayı kaplayan enstalasyon şeklinde karşımıza çıkan ‘Pumpkins’ eserleri, ilhamını Japonya mutfağında kullanılan ‘kabocha’ adlı balkabağından almaktadır. Farklı formlar, yumrular ve parlak renklerden oluşan ‘Pumpkins’ serisi, 1970’li yıllardan itibaren Kusama ve sanatıyla özdeşleşmeye başladı. Kusama bir röportajında ‘Pumpkins’ler için “Bal kabaklarını eğlendirici formları, samimi hisleri ve insana benzeyen özellikleri için seviyorum” demiştir.

Step İstanbul

Haftanın Haberi

Step İstanbul

“Sanat herkesin hayatının bir parçası olmalıdır” fikriyle yola çıkan Step İstanbul, bu sene ilk kez 25-28 Nisan tarihlerinde Tomtom Kırmızı’da gercekleşiyor. Sanatseverlere bir yandan konuksever ve rahatlatıcı bir sanat ortam bir yandan da uygun fiyatlara sanat alımı yapabilecekleri bir fuar tecrübesi sunmayı amaçlatyan etkinlik, sanat dünyası hakkında merak edilen konuların gündeme alınacağı konuşma programlarına da yer verecek. Tomtom Kırmızı’yı bir sanat mahallesine dönüştürecek olan fuar, yüzlerce çağdaş sanatçının eserlerini 500-20,000 TL arası bir fiyat aralığında sunarak erişilebilir bir sanat tecrübesi sağlayacak.

Yayoi Kusama

Haftanın Sanatçısı

Yayoi Kusama

Yayoi Kusama, 22 Mart 1929’da Japonya’da dünyaya geldi. Yaşayan en önemli kadın avangart sanatçılardan biri olan Kusama, sanatında kendi halüsinasyonları ve takıntılarından esinlenmektedir. Eserlerinde cesur renkler, puantiyeler, tekrar eden motif ve şekiller kullanan Kusama, resim, performans, enstalasyon ve sinema gibi birçok farklı alanda eser üretmektedir. 1957 yılında New York’a taşınan sanatçı, burada çağdaşları Andy Warhol, George Segal ve Claes Oldenburg gibi önemli sanatçılardan etkilenmiştir. 2019 ArtReview Power 100 listesine girerek sanat dünyasının en güçlü insanlarından biri seçilen Kusama aynı zamanda en çok instagramlanan sanatçılardan biridir. Kusama, yaşamı ve çalışmalarını Tokyo’da sürdürmektedir.